sobota, 1 marca 2014

Jak NIE porządkować domu?

1. Nie od razu Kraków zbudowano.
Pamiętaj, że tylko w Perfekcyjnej Pani Domu uczestniczki robią megaporządki w tydzień i zadowolone goszczą w zakamarkach białą rękawiczkę. My - ze swoimi rodzinami, pracą zawodową, zainteresowaniami, nie możemy poświęcić tygodnia czy dwóch wyłącznie na porządki. Zresztą - komu by się chciało zasuwać.
Jeśli się odchudzałaś, wiesz, że szybkie schudnięcie gwarantuje efekt jojo. I tak samo jest ze sprzątaniem i odgracaniem. Jeśli dotąd żyłaś w środowisku pełnym rzeczy i pozbędziesz się większości z nich, podświadomie zaczniesz zapełniać tę pustkę i znów wylądujesz w graciarni.
Ustal ze sobą i z domownikami, jakie etapy będziecie razem realizować. Kiedy przejrzycie szafki w kuchni, a kiedy pozbędziecie się kolekcji podartych swetrów jeszcze z podstawówki i tego okropnego, dziurawego pamiątkowego plecaka ;)

Metoda małych kroków - to jest to!


2. Kupowanie nie pomaga na odgracanie.
Tak, ja wiem. Wiem doskonale. W programach o porządkowaniu wiecznie słyszymy o koszyczkach, pudełkach i innych tego typu cudach. No powiedzcie, czy nie wygląda cudnie tak zorganizowana szafka?
Źródło: Sew many ways.
Tylko skąd wiedzieć na początku, co będzie nam potrzebne i w jakiej ilości? Jakie romiary i kształty pojemników sprawdzą się najlepiej?
Moja rada tym razem będzie nietypowa: sięgnijcie po prowizorkę. Kiedy decydowałam, jakich pudełek czy koszyków będę potrzebowała, korzystałam (a niekiedy korzystam nadal) z przezroczystych pojemników po owocach i warzywach czy przyciętych odpowiednio pudełek kartonowych. Kiedy już będziecie mieć pewność, że dany układ wam odpowiada, wystarczy wymierzyć pojemniki lub nawet wziąć do sklepu dotychczasowe pudełka - na wzór.

3. Nie łap się za wyzwania zbyt duże na jeden raz.
Wybieraj taką pracę lub jej element, który na pewno dokończysz i nie zniechęcisz się w połowie. Nie ma nic gorszego, niż kilka rozgrzebanych zadań, do których nie chce się wracać.

4. Lepsze jest wrogiem dobrego.
Jeśli dana metoda organizacji działa, nie staraj się jej ulepszać. Lepiej skup się na kolejnym czekającym zadaniu.

5. Znajdź motywację zewnętrzną.
No tak, ja wiem. Dla pani w szkole to pierwszaki sie starają. Ale jeśli motywacja wewnętrzna nie działa wystarczająco skutecznie?
Moja metoda to zapisanie się na listę mailingową tam, gdzie codziennie wysyłane jest mini zadanie do wykonania. Umyj lustro w przedpokoju. Przetrzyj klamki i kontakty płynem dezynfekującym (dobra, ja nie dezynfekuję, ale takie zadanie pojawiło się na liście). Uporządkuj wewnątrz torebkę. Takie pięciominutówki pozwalają na osiągnięcie satysfakcji z ukończonego zadania i motywują do większych wyzwań.

Miłego organizowania!

8 komentarzy:

 1. mi dziś zapowiedziani goście bardzo pomogą w porządkach ;-) zaraz się zwlokę i zabiorę, ych... nie chce mi się, leniwa jestem i w ogóle ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy moglabys podac jakas konkretna strone takiej listy mailingowej, gdzie codziennie wysyłane jest mini zadanie do wykonania. Chetnie skorzystalabym z takiego "motywatora". Super blog, z ktorego mozna sie wiele dowiedziec i nauczyc. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdzie znaleźć taką listę mailingową? Super post, pomocny ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Też się przyłączam z prośbą o listę mailingową.

  OdpowiedzUsuń
 5. chichandbagnews http://www.chichandbagnews.com
  2015chichandbag http://www.2015shoplvbags.com
  lv handbag shop  http://www.2015chichandbag.com
  louisvuittonstore  http://www.2015lvhandbagshops.com
  charming bagshops http://www.2015louisvuittonshop.com
  michaelkorsmks http://www.backpackbagchanels.com
  parajumpersoutletcollection
  chanelshops  http://www.michaelkorsmks.com
  shopslvbag  http://www.hollisteroutletestore.com
  cocobagsale  http://www.parajumpersoutletcollection.com
  cocobag absolutely stunning http://www.lvbagukshop.com
  cocobagsaleonline http://www.2015chanelshops.com
  jacketsalemalls hot sell http://www.2015cocobag.com
  Love your handbag http://www.2015shopslvbag.com
  bagoutlet http://www.2015louisvuittonlvbag.com
  globalhandbag  http://www.2015cocobagsale.com
  Like your style!Click us with popular fashion accessories
  tophandbag  http://www.2015baglvlouisvuitton.com
  louisvuittonhandbag http://www.2016bagshop.com
  Exquisite luxurylv http://www.2016handbag.com
  bagshoeshop http://www.cocobagsaleonline.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja ostatnio u siebie przeprowadzałem dezynsekcje mieszkania, przeprowadziła mi je firma która ma w swojej ofercie: sprzatanie po zgonach oraz sprzątanie działek łódź, opróżnianie mieszkań łódź właśnie dezynsekcje mieszkań.

  OdpowiedzUsuń
 7. U mnie musiała wejść firma sprzątająca piwnice wrocław, ponieważ to co tam zastałem przerosło moje koszmary. Niestety zaniedbania nawarstwiały się przez lata i samemu nie dałbym rady.

  OdpowiedzUsuń